Kako odabrati pravo prijenosno računalo: Vodič korak po korak
Procijena vremena čitanja teksta: 15 minuta
Kupovina prijenosnog računala može biti frustrirajuća. Čak i ako znate što sve znači i točno znate što želite, pronalaženje najboljeg laptopa za sebe može biti teško. Pa čak i samo navigiranje web stranicama proizvođača da biste pronašli model koji želite je frustrirajuće. Nadamo se da će vam ovaj vodič pomoći u snalaženju kroz rijeku modernih prijenosnih računala. U nastavku se nalazi odjeljak o svakoj glavnoj komponenti koju biste trebali znati kada pregledavate računala. U sljedećem tekstu pokušat ćemo objasniti stvari na praktičnoj razini.
Sadržaj:
- Odaberite operativni sustav
- Upoznajte nazive procesora
- Veličina ekrana
- Grafičke kartice
- Koliko RAM mamorije trebam?
- Koliko prostora za pohranu?
- Provjerite priključke!
- Web kamera i ostale brige
- Donesite pravi izbor!
Prvo, odaberite operativni sustav
Prije nego počnete razmišljati o prijenosnim računalima, morate odlučiti koji operativni sustav (OS) najbolje odgovara vašim potrebama. Razmišljanje o tome koji softver trebate pokrenuti i na kojim operativnim sustavima on radi pomoći će vam da odredite hardver koji vam treba. Postoje četiri glavna operativna sustava za računala. Svaki ima svoje prednosti i mane. Evo pregleda svakog:
Slika prikazuje operativne sustave
Windows: Najbolji je izbor ako trebate Microsoft aplikacije poput MS Officea, Accessa ili Outlooka. Također, ima više prijenosnika s Windowsom za odabir od bilo kojeg drugog OS-a. Pročitajte naše Vodiče za Najbolja prijenosna računala, Najbolja prijenosna računala tvrtke Microsoft Surface i Najbolja jeftina prijenosna računala kako biste vidjeli neke od opcija koje su dostupne.
macOS: Apple-ov macOS je malo više prijateljski za početnike za razliku od Windowsa, ali je usko povezan s hardverom tvrtke. Vaše opcije kupnje ograničene su na MacBooke. Budući da Apple koristi vlastite čipove, Macbookovi su zaista potpuno drugačiji.
Chrome OS: Ako većinu zadataka na prijenosniku možete obaviti u web pregledniku, Chrome OS je dobar izbor. Chrome prijenosnici (poznati kao Chromebook-ovi) također su među najjeftinijima (i najmanje snažnima) koje možete pronaći, pa je Chrome OS također vrijedan razmatranja ako imate ograničeni proračun. Google je nedavno predstavio veliko ažuriranje pod nazivom Chromebook Plus. "Plus" označava bolju performansu - brže procesore, više memorije, više prostora za pohranu i bolje video kamere. No, aplikacije poput Adobe Creative Suite-a ili Microsoft Office-a neće se moći pokrenuti na njemu. Neke aplikacije, imaju verziju za Android telefone/tablete koju možete instalirati na svom Chromebooku (ili web verziju). Pročitajte naš Vodič za Najbolje Chromebooks za više informacija.
Linux: Ako vam nije potreban MS Office i ne smeta vam učenje novih stvari, možete instalirati Linux na gotovo svaki prijenosnik. No popularne aplikacije poput MS Officea i Adobe Creative Suitea ne podržavaju Linux. Međutim, postoje besplatne, otvorene alternative poput LibreOfficea, Darktablea (zamjena za Adobe Lightroom) i GIMP-a (zamjena za Adobe Photoshop). Pogledajte naš Vodič za Najbolje Linux prijenosnike za neke od naših favorita.
Razumijevanje imena procesora (CPU-ovi)
Slika prikazuje čip
Nakon što znate koji operativni sustav želite i imate neku ideju o softveru koji ćete koristiti, možete odrediti minimalne hardverske specifikacije koje će vam trebati. Prva stvar koju predlažemo pogledati je procesor, također nazvan kao čip ili CPU. U osnovi, postoje dvije tvrtke koje proizvode procesore za potrošačka prijenosna računala: Intel i AMD.
Intel procesori
Glavni procesori tvrtke Intel su Celeron, Pentium, Core i3, Core i5, Core i7 i Core i9. Celeron je najslabiji, a Core i9 najmoćniji. Obično preskačemo "Core" iz imena jer postaje ponavljajuće. Intel je planirao uvesti novu shemu imenovanja ove godine koristeći riječ "ultra" za označavanje "najnaprednijeg klijentskog procesora", ali nismo uočili da se taj naziv previše koristi. Ako naiđete na procesor "Core Ultra", u teoriji bi trebao biti još brži od običnog Core procesora.
Unutar svake od ovih linija čipova, Intel koristi kriptične nizove brojeva i slova koji vam daju više informacija o sposobnostima tog čipa i kad je izašao. Naučiti dešifrirati nazive pomoći će vam da donosite bolje odluke o kupnji. (Ovdje se nalazi Intelov vodič za imenovanje modela.)
Intel Core i7-1355U je naziv procesora. Sada kada znamo da Core i7 znači da je to jedan od moćnijih čipova u liniji, pogledajmo ostale brojeve. Prvi brojevi ("13") odnose se na generaciju; u ovom slučaju, to je 13. generacijski čip ( izašao je 2023. godine ). i7-1255U bio bi čip 12. generacije ili onaj koji je vjerojatno godinu stariji.
Sljedeća dva ili tri broja ("55") odnose se na performanse. Što su ovi brojevi veći, to je čip moćniji. Međutim, to vrijedi samo unutar te linije čipova. Intel Core i7-1365U nešto je moćniji od Intel Core i7-1355U, ali mnogo manje moćan od Intel Core i9-1335H. Čip i9 uvijek je moćniji od i7, i7 je moćniji od i5, a razlika je veća od razlike između bilo koja dva čipa u istoj liniji čipova.
Slovo na kraju imena čipa ("U" u našem primjeru) je Intelova oznaka za svrhu čipa. Za prijenosna računala, slova koja ćete vidjeti na kraju su Y, U, H i HX. Čipovi serije Y optimizirani su za trajanje baterije, što je dobro ako često niste priključeni na utičnicu dulje vrijeme, ali ta dodatna trajnost baterije utječe na neke druge performanse. Čipovi H optimizirani su za performanse, a U čipovi su "energetski učinkoviti" ali ne "izuzetno" učinkoviti poput linije Y. Najnovija u seriji je oznaka HX koju Intel naziva čipovima "desktop zamjene". Najmoćniji su u seriji, ali dobit ćete najkraće trajanje baterije.
AMD procesori
Imenovanje čipova tvrtke AMD jednako je teško dešifrirati kao i Intelovo. U imenu AMD Ryzen 5 7600X, "7" označava generaciju (koliko je star; što veći broj tim bolje), a "6" označava koliko je moćan. "6" bi značio da je ovaj procesor sa srednje moćnim čipom, dok bi 3 ili 4 bili slabiji (sporiji). Sljedeća dva broja nemaju puno utjecaja. "X" na kraju označava visoke performanse. Ostale oznake slova uključuju U za ultra-nisku potrošnju (za bolju trajnost baterije).
Postoji li velika razlika između Intelovih i AMD-ovih čipova? Naše iskustvo govori, nakon testiranja desetaka uređaja oba proizvođača procesora svake godine, je da ovisi o više faktora. Općenito rečeno, Intel i5 nije previše drugačiji od Ryzen 5. Slični su kada radite stvari poput pregledavanja weba ili uređivanja dokumenata. Isto vrijedi i za Intel i7 i Ryzen 7, te za Intel i3 i Ryzen 3.
Grafičke performanse su mjesto gdje ćete primijetiti razliku. U našem testiranju, u benchmark testovima i u stvarnoj uporabi, AMD-ova integrirana grafika obično bolje radi na grafički intenzivnim zadacima – kada se radi o uređivanju videozapisa ili igranju igara. Najnovija serija Intelovih čipova značajno je smanjila tu razliku, ali AMD i dalje ima prednost. Možete imati koristi od kupnje AMD-ovog uređaja ako ste video urednik ili gamer, ali ono što vjerojatno želite je posebna grafička kartica. ( Više o tome u odjeljku o GPU-u ispod.)
Ako si možete priuštiti, Intel i7 čip je lijepo unaprjeđenje i učinit će vaše prijenosno računalo bržim. Dodatna snaga često znači kraće trajanje baterije, pa ćete to trebati uskladiti sa svojim potrebama. Gaming prijenosnik, na primjer, koristit će i7 (ili i9) čip, ali i5 obično je dovoljan za manje zahtjevne zadatke. Isto tako, za prosječnog korisnika, AMD Ryzen 5000 serija bit će dovoljna, ali Ryzen 7000 je odlično unaprjeđenje - ponovno uz trošak trajanja baterije.
Intel i3 i AMD Ryzen 3 čipovi su srednje klase procesori koji se često koriste u osobnim računalima i laptopima za svakodnevne zadatke poput web pregledavanja, korištenja uredskih aplikacija, gledanja videa i slično. I3 i Ryzen 3 čipovi također mogu podnijeti neke lagane igrice i multitasking.
Jeste li korisnik s visokim zahtjevima?
Ako izrađujete softver, uređujete videozapise ili radite s vrlo velikim bazama podataka, trebat će vam više procesorske snage nego nama ostalima. Predlažemo Intel i7 ili Ryzen 7. Također ćete htjeti puno RAM-a, ali o tome ćemo za minutu.
Najbolji procesori za Chrome OS prijenosnike
Chrome OS je izgrađen oko Googleovog web preglednika Chrome i pokreće većinu softvera izravno u pregledniku. To znači da mu nisu potrebni veliki, moćni Intelovi čipovi. Barem je to teorija. Prema našem iskustvu, Chrome OS najbolje se snalazi s najmanje Intel i3 čipom ili, ono što smatramo najboljom vrijednosti koju trenutno možete dobiti s Chromebookom, AMD Ryzen 4000 čipom.
AMD Ryzen 4000 serija naš je omiljeni čipset za Chromebookove. Ta serija je dovoljno moćna za većinu zadataka i nudi odlično trajanje baterije - kombinacija koju je teže pronaći kod Intelovih Chromebookova. Možete pronaći i visokokvalitetne Chromebookove s Intel i5 čipovima, pa čak i modele i7 procesorom, ali naša preporuka je bolje kupiti sposobniji laptop kojeg pokreće Windows operativni sustav, osim ako zaista želite Chrome OS.
Ove godine Google je predstavio novu klasu Chromebooka nazvanu Chromebook Plus. "Plus" znači da su ovi modeli moćniji. Većina koje smo testirali imala je Intel i3 ili bolje, zajedno s više memorije, više prostora za pohranu i boljim video kamerama od tradicionalnih Chromebookova. Dobra vijest je da nisu puno skuplji od starijih modela.
Koju veličinu ekrana trebam?
Slika prikazuje ilustraciju veličine ekrana
Postoje različite veličine ekrana za prijenosna računala, a najčešće se kreću od manjih, kao što su 11 ili 13 inča, pa sve do većih, kao što su 15 ili 17 inča. Odabir prave veličine ekrana ovisi o vašim preferencijama, potrebama i načinu korištenja prijenosnog računala.
11-13 inča: Prijenosnici s ovom veličinom ekrana su obično kompaktni, lagani i prijenosni. Idealni su za putovanja ili ljude koji žele prijenosno računalo koje lako stane u torbu ili ruksak. Ova veličina ekrana može biti dobra za svakodnevno korištenje, surfanje internetom, pisanje dokumenata ili gledanje videa, ali može biti manje pogodna za duže sesije rada ili gledanje filmova.
Na sljedećem linku pronađite uređaje s ekranom od 11 - 13 inča - link
14 inča: Ovo je srednja veličina ekrana koja nudi dobru ravnotežu između prijenosnosti i radne površine. Prikladna je za većinu korisnika koji žele prijenosno računalo koje je dovoljno veliko za ugodan rad, ali i dovoljno malo da se lako nosi sa sobom.
Na sljedećem linku pronađite uređaje s ekranom od 14 inča - link
15 inča: Ove veličine ekrana su popularne jer nude veći prostor za rad, a opet su dovoljno prijenosne za većinu ljudi. Prikladne su za multitasking, uređivanje dokumenata ili fotografija te igranje igara. Većina standardnih prijenosnih računala ima ekrane od 15 inča.
Na sljedećem linku pronađite uređaje s ekranom od 15 inča - link
17 inča: Ovo su veći ekrani koji pružaju najviše prostora za rad. Idealni su za one koji trebaju puno prostora na ekranu za multitasking, uređivanje videozapisa ili dizajniranje. Međutim, ova veličina ekrana može biti manje prijenosna i teža za nošenje.
Na sljedećem linku pronađite uređaje s ekranom od 16 - 17 inča - link
Pri odabiru prave veličine ekrana za sebe, važno je uzeti u obzir nekoliko faktora:
- Prijenosnost: Ako često putujete ili nosite prijenosno računalo sa sobom, manja veličina ekrana može biti praktičnija.
- Radna površina: Ako vam treba više prostora za rad, razmislite o većoj veličini ekrana.
- Namjena korištenja: Ako često radite na više aplikacija istovremeno ili se bavite grafičkim dizajnom ili video produkcijom, veći ekran može biti koristan.
- Ergonomija: Važno je uzeti u obzir udobnost i ergonomiju pri korištenju računala. Prevelik ili premalen ekran može uzrokovati neugodnosti tijekom dugotrajnog rada.
- Proračun: Veći ekrani obično koštaju više, pa razmotrite svoj proračun prilikom odabira veličine ekrana.
Što je s grafičkom karticom?
Slika prikazuje grafičku karticu
Svi prijenosnici tehnički imaju grafičke kartice (također nazvane "diskretne" grafike i GPU), ali većina ih je ugrađena u matičnu ploču s procesorom. Taj pristup, poznat kao "integrirana grafika", dobar je za većinu korisnika. Moći ćete gledati HD filmove i igrati lagane igre bez problema. Ako ste igrač ili često uređujete videozapise, trebat ćete prijenosnik s posebnom s odvojenom i mnogo jačom grafičkom. AMD i Nvidia proizvode većinu grafičkih kartica koje ćete naći u prijenosnicima.
Većina prijenosnika na bazi Intela bit će uparena s Nvidia grafičkom karticom iz GeForce linije, obično jednom od kartica Max-Q, koja je energetski učinkovita, prikladna za prijenosnike. Grafičke kartice označene su imenom kartice, a zatim Max-Q: primjerice, GeForce RTX 2080 Max-Q. (Kartica razine 3000 ili 4000 bit će moćnija, ali može imati utjecaj na trajanje baterije.) Max-Q kartice su općenito oko 15 do 25 posto slabije od desktop verzija, ali su i dalje sasvim dovoljne za igranje igara i uređivanje videozapisa.
AMD-ova linija GPU-a naziva se Radeon i kreće se od najmoćnijih Vega i RX kartica do R-serijskih kartica koje slijede imenovanje Ryzena, gdje je Radeon R9 brži i moćniji od serije Radeon R7, koja je moćnija od serije Radeon 5.
Koliko RAM-a trebate?
Slika prikazuje RAM memoriju
Čim više, tim bolje! Random-access memory, poznat kao RAM, ono je što vaše prijenosno računalo koristi za držanje podataka dok procesor radi s njima. Zamislite RAM kao svoj stol. Sve stvari na kojima trenutno radite trebale bi stati na vaš stol. Ako vam je stol premalen, stvari padaju i ne možete raditi na njima. Na isti način, ako vam ponestane RAM-a, nećete moći otvoriti više kartica preglednika ili završiti kompilaciju vašeg videa. Kao rezultat toga morat ćete resetirati uređaj da biste mogli nastaviti raditi.
Preporučujemo najmanje 8 GB RAM-a za većinu korisnika. Ako ste ozbiljni gejmer, video editor ili programer koji često koristi virtualne strojeve, razmislite o 16 GB RAM memorije. Iznad toga obično su koristi zanemarive za većinu korisnika. Ali nisu zanemarive za sve - ako redovito radite s ogromnim bazama podataka, možda biste htjeli razmisliti o 32 GB ili više.
Ciljajte na RAM koji ima DDR4 pored sebe. DDR označava dvostruku brzinu prijenosa podataka. DDR4 RAM je brz i ono što želite. DDR3 RAM je stariji i rjeđi ovih dana. Većina prijenosnih računala ima DDR4 RAM, no proizvođači će na svojim stranicama pored količine navesti vrstu, pa vrijedi provjeriti prije kupnje. DDR5 RAM se također probio do prijenosnih računala, ali još nije široko rasprostranjen. Ako ipak vidite prijenosno računalo s DDR5, ono će vjerojatno biti malo brže u zadacima koji zahtijevaju RAM kao što su igranje i uređivanje videa.
Koliko prostora za pohranu trebate?
Slika prikazuje SSD karticu
Tvrdi disk mjesto je gdje ćete pohraniti sve svoje podatke. Zamislite ovo kao ormar za dokumente pored vašeg stola. Najčešći izbor ovih dana je solid-state disk (SSD), iako neka prijenosna računala još uvijek koriste rotirajuće (HDD) diskove. Predlažemo da ih izbjegavate.
Odaberite SSD ako si ga možete priuštiti, s najmanje 256 GB. SSD-ovi su brži, posebno ako koriste NVMe vezu, koja premješta podatke na tvrdi disk i iz njega puno brže od starijeg standarda, poznatog kao SATA. Ponekad ćete pronaći prijenosna računala sa SSD-om s NVMe za pokretanje operativnog sustava, ali starijim SATA pogonom za pohranu datoteka.
Ako kupujete jeftino prijenosno računalo, možda ćete naići na eMMC pohranu. Ovo se još uvijek naplaćuje kao SSD (što i jest), ali je malo drugačiji od NVMe i PCIe SSD-ova. Skraćenica je skraćenica za Embedded MultiMediaCard, a to je ono što ćete pronaći u telefonima, tabletima i nekim prijenosnim računalima (osobito Chromebookovima).
Međutim, "ugrađen" u eMMC obično znači da je zalemljen izravno na matičnu ploču. Drugim riječima, ne možete se zamijeniti za veću memoriju. Drugi nedostatak su sporije brzine. Trenutačno, eMMC pogoni dostižu približno jednake brzine kao i stari HDD pogoni temeljeni na SATA-u. U našem testiranju, eMMC pogoni su dobri za prijenosna računala koja obavljaju jednostavne zadatke koja se koriste za pregledavanje weba, rad na uredskim dokumentima i tako dalje. Što više od toga, bit će vam puno bolje sa SSD-om. To ipak ne znači da ne postoje sposobni uređaji s eMMC pogonima. Prijenosna računala serije Surface Go dobar su primjer solidnog, prilično brzog stroja koji koristi eMMC pogon (barem u jeftinijim konfiguracijama).
Minimalna količina prostora koju preporučujemo je 256 GB. Ako sve pohranjujete u oblak ili gledate Chromebookove, možda ćete moći proći s manje, ali dobro je imati prostora ako vam ikada zatreba. Ako planirate instalirati mnogo igara ili softvera ili spremiti puno fotografija i videa, to će brzo pojesti prostor. Ako vam ipak treba više prostora.
Možda ste primijetili da vaš tvrdi disk nikada nema slobodnog prostora koji je naveden u specifikacijama. Ako tvrdi disk ima oznaku od 512 GB, u sustavu Windows može biti prikazano da ima samo 490 GB. Ne gubite prostor; ovo ima veze samo s razlikom između izračuna veličine binarnih i decimalnih bajtova. Proizvođači pogona koriste decimalne bajtove, ali Windows koristi binarne, zbog čega izvješćuju o različitim veličinama. Oba su tehnički ispravna, iako je veličina u izvješću sustava Windows količina prostora na disku koji zapravo možete koristiti za pohranu datoteka.
Provjera priključaka!
Slika prikazuje priključke koji se nalaze na laptopu
Iako će CPU, RAM i tvrdi disk imati najveći utjecaj na performanse, količina i vrste priključaka na vašem prijenosnom računalu su isto važni. Priključci su različiti načini priključivanja vanjskih uređaja na prijenosno računalo, poput USB uređaja ili kabela za punjenje. Trebat ćete barem jedan 1 USB-C, barem jedan 1 USB-A i priključak za mikrofon/slušalice. Provjerite ima li vaše prijenosno računalo čitač SD ili microSD kartica ako ste fotograf i trebate stalno preuzimati slike s fotoaparata. U suprotnom ćete morati nositi dodatak za karticu.
Većina prijenosnika dolazi s najmanje dva USB priključka. Bolje je imati ih više jer ćete ih sigurno iskoristiti. Pogledajte koji su drugi priključci dostupni i provjerite odgovaraju li vašim potrebama. Ako imate prijenosnik bez priključka za Ethernet, a često radite s velikim datotekama ili igrajte igre, mogli biste se željeti pobrinuti da ima Thunderbolt 4 priključak, što vam omogućuje povezivanje uređaja visoke brzine poput gigabitnog Ethernet adaptera. Ili biste možda trebali pogledati prijenosnik s ugrađenim Ethernet priključkom.
Web kamera i ostale brige
Zadnje, ali ne manje važno, provjerite web kameru prije nego što kupite prijenosnik. Kvaliteta varira, a neke su doista loše. Ako radite puno putem video poziva, želite dobru web kameru. Većina proizvođača ističe piksele web kamere, ali taj broj ne govori cijelu priču.
Slika prikazuje video konferenciju
Druga briga je trajanje baterije. Ne vjerujte tvrdnjama proizvođača o trajanju baterije. Oni često testiraju prijenosnik tako da koriste najblaže moguće postavke - nisku svjetlost zaslona, jednu karticu preglednika i tako dalje. To ne odražava stvarnu upotrebu. Bolje je pročitati recenzije koje govore o trajanju baterije u stvarnim situacijama, kao što je streaming videozapisa ili rad na više stvari istovremeno.
Izaberite laptop za vaše potrebe
Nadamo se da vam je ovaj vodič pomogao u boljem razumijevanju što trebate tražiti prilikom kupnje prijenosnog računala. Ključ je razmotriti svoje potrebe. S malo istraživanja i informacija, možete pronaći prijenosno računalo koje savršeno odgovara vašim potrebama i budžetu.
Naš tim stručnjaka rado će vam pružiti savjet i pomoć kako biste pronašli idealan uređaj koji odgovara vašim potrebama. Sretno u kupovini!